Tim Hortons Brier: Standings, schedule & scores

February 26, 2019, 10:29 PM

Keep it here for the up-to-date standings, the full schedule and the latest scores/results from the 2019 Tim Hortons Brier in Brandon, Man.

Standings

Page playoffs

Page playoffs Semifinal Final
1. Alberta (Kevin Koe) 9 Alberta 4
2. Northern Ontario (Brad Jacobs) 4 Wild Card 3
Northern Ontario 4
Wild Card 5
3. Canada (Brad Gushue) 2
4. Wild Card (Brendan Bottcher) 7

Championship Pool

Team (Skip) Games Wins Losses
Alberta (Kevin Koe) 11 11 0
Northern Ontario (Brad Jacobs) 11 9 2
Canada (Brad Gushue) 11 9 2
Wild Card (Brendan Bottcher) 11 8 3
Manitoba (Mike McEwen) 11 6 5
Ontario (Scott McDonald) 11 6 5
Saskatchewan (Kirk Muyres) 11 5 6
British Columbia (Jim Cotter) 11 4 7

Note: Top 4 teams advance to the Page playoffs. | Grey-shaded = Qualified for Page playoffs.

Pool A

Team (Skip) Games Wins Losses
Northern Ontario (Brad Jacobs) 7 7 0
Wild Card (Brendan Bottcher) 7 6 1
Manitoba (Mike McEwen) 7 4 3
Saskatchewan (Kirk Muyres) 7 4 3
Quebec (Martin Crete) 7 3 4
Yukon (Jon Solberg) 7 3 4
Prince Edward Island (John Likely) 7 1 6
Newfoundland & Labrador (Andrew Symonds) 7 0 7

Pool B

Team (Skip) Games Wins Losses
Alberta (Kevin Koe) 7 7 0
Canada (Brad Gushue) 7 6 1
Ontario (Scott McDonald) 7 4 3
British Columbia (Jim Cotter) 7 4 3
Nova Scotia (Stuart Thompson) 7 3 4
New Brunswick (Terry Odishaw) 7 3 4
Northwest Territories (Jamie Koe) 7 1 6
Nunavut (David St. Louis) 7 0 7

Note: Top 4 teams from both pools advance to the Championship Pool. | Grey-shaded = Qualified for Championship Pool.

Scores/Schedule

Wild Card Game: Friday, March 1, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Brendan Bottcher 8, John Epping 4

Draw 1: Saturday, March 2, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Prince Edward Island 5, Newfoundland & Labrador 4
Quebec 11, Yukon 2
Manitoba 7, Saskatchewan 6
Northern Ontario 10, Wild Card 2

Draw 2: Saturday, March 2, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

British Columbia 8, Nova Scotia 7
Canada 7, Ontario 6
Alberta 9, Northwest Territories 4
New Brunswick 10, Nunavut 2

Draw 3: Sunday, March 3, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Saskatchewan 6, Yukon 5
Northern Ontario 8, Newfoundland and Labrador 2
Wild Card 14, Prince Edward Island 4
Manitoba 8, Quebec 3

Draw 4: Sunday, March 3, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Canada 7, Northwest Territories 5
British Columbia 10, Nunavut 4
Nova Scotia 7, New Brunswick 3
Alberta 8, Ontario 5

Draw 5: Sunday, March 3, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Wild Card 9, Manitoba 8
Saskatchewan 9, Prince Edward Island 2
Northern Ontario 7, Quebec 3
Yukon 8, Newfoundland and Labrador 4

Draw 6: Monday, March 4, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Alberta 12, New Brunswick 7
Nova Scotia 6, Northwest Territories 5
Ontario 9, Nunavut 2
Canada 10, British Columbia 4

Draw 7: Monday, March 4, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Saskatchewan 8, Quebec 6
Wild Card 10, Newfoundland and Labrador 5
Yukon 7, Manitoba 6
Northern Ontario 10, Prince Edward Island 4

Draw 8: Monday, March 4, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Ontario 10, Northwest Territories 2
British Columbia 7, New Brunswick 6
Alberta 7, Canada 6
Nova Scotia 11, Nunavut 2

Draw 9: Tuesday, March 5, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

Manitoba 13, Newfoundland and Labrador 4
Quebec 8, Prince Edward Island 5
Northern Ontario 7, Saskatchewan 5
Wild Card 10, Yukon 3

Draw 10: Tuesday, March 5, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Alberta 9, British Columbia 5
Ontario 5, Nova Scotia 4
Northwest Territories 9, Nunavut 4
Canada 8, New Brunswick 7

Draw 11: Tuesday, March 5, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Wild Card 10, Quebec 4
Northern Ontario 9, Manitoba 5
Yukon 8, Prince Edward Island 7
Saskatchewan 9, Newfoundland and Labrador 5

Draw 12: Wednesday, March 6, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

New Brunswick 9, Ontario 8
Alberta 13, Nunavut 2
Canada 9, Nova Scotia 2
British Columbia 9, Northwest Territories 5

Draw 13: Wednesday, March 6, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Northern Ontario 10, Yukon 5
Wild Card 8, Saskatchewan 2
Quebec 14, Newfoundland and Labrador 4
Manitoba 7, Prince Edward Island 6

Draw 14: Wednesday, March 6, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Canada 11, Nunavut 2
New Brunswick 8, Northwest Territories 2
Ontario 10, British Columbia 9
Alberta 7, Nova Scotia 5

Draw 15: Thursday, March 7, 10 a.m. ET / 9 a.m. CT

No tiebreakers

Draw 16: Thursday, March 7, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Ontario 7, Saskatchewan 4
Alberta 7, Wild Card 6
Northern Ontario 11, British Columbia 5
Canada 6, Manitoba 3

Draw 17: Thursday, March 7, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 6, Manitoba 5
Ontario 7, Northern Ontario 6
Canada 8, Saskatchewan 4
Wild Card 8, British Columbia 3

Draw 18: Friday, March 8, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Northern Ontario 7, Canada 6
Manitoba 9, British Columbia 7
Wild Card 6, Ontario 4
Alberta 9, Saskatchewan 3

Draw 19: Friday, March 8, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Saskatchewan 6, British Columbia 5
Canada 8, Wild Card 5
Alberta 7, Northern Ontario 5
Manitoba 8, Ontario 4

Page Playoff 3 vs. 4: Saturday, March 9, 3 p.m. ET / 2 p.m. CT

Wild Card 7, Canada 2

Page Playoff 1 vs. 2: Saturday, March 9, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 9, Northern Ontario 4

Semifinal: Sunday, March 10, 2 p.m. ET / 1 p.m. CT

Wild Card 5, Northern Ontario 4

Final: Sunday, March 10, 8 p.m. ET / 7 p.m. CT

Alberta 4, Wild Card 3

Share