Team Ross Paterson

paterson

Team Profile

Hometown: Glasgow, SCO | Twitter: @TeamPaterson1

Skip Third Second Lead
skip
Ross
Paterson
third
Kyle
Waddell
second
Duncan
Menzies
lead
Michael
Goodfellow
Birthdate: March 13, 1984
Birthplace: Glasgow, SCO
Resides: Glasgow, SCO
Birthdate: Dec. 15, 1993
Birthplace: Bellshill, SCO
Resides: Hamilton, SCO
Birthdate: Feb. 25, 1994
Birthplace: Arbroath, SCO
Resides: Stirling/Arbroath, SCO
Birthdate: Oct. 8, 1988
Birthplace: Stirling, SCO
Resides: Stirling, SCO
- Scottish champion (2016)
- World junior bronze medallist (2005)
- Scottish junior champion (2005)
- Team Great Britain, Winter Olympics (2018)
- World junior gold medallist (2013)
- World junior silver medallist (2014)
- World junior bronze medallist (2012)
- Three-time Scottish junior champion (2012, 2013 & 2014)
- Winter Universiade silver medallist (2013)
- World junior silver medallist (2014)
- World junior bronze medallist (2015)
- Scottish junior champion (2015)
- Olympic silver medallist (2014)
- Two-time World Championship silver medallist (2011 & 2012)
- World Championship bronze medallist (2013)
- Four-time Scottish champion (2011, 2012, 2013 & 2017)

Team Bio

Ross Paterson makes his Pinty’s Grand Slam of Curling skip debut at the Princess Auto Elite 10. He previously played with Tom Brewster, winning the Scottish men’s title in 2016 and competing in the world championship, and was the vice skip last season for Greg Drummond.

Kyle Waddell threw second stones for Kyle Smith and represented Great Britain at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang, South Korea. Waddell also won all three types of medals at the world junior championships with Smith.

Duncan Menzies served as the alternate for Team Smith at the 2014 world juniors and returned the following year at third with Bruce Mouat earning medals both times.

Michael Goodfellow earned the silver medal at the 2014 Sochi Winter Olympics as the lead for David Murdoch.


2018-19 Pinty’s Grand Slam of Curling results

Princess Auto Elite 10
Stage Opponent Result
Round Robin Edin W 4-1
Round Robin Carruthers L 2-5
Round Robin Jacobs L 1-4
Round Robin Koe L 2-5