2015 Masters Draw Schedule

Draw Schedule

All times listed are ATLANTIC TIME (AT).


Draw Schedule by Team

MEN’S DIVISION

Team Adams

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Simmons
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. McEwen
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Koe
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Laycock

Team Bottcher

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Carruthers
7 Thursday, Oct. 29 Noon Cotter
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Jacobs
11 Friday, Oct. 30 Noon Ulsrud

Team Carruthers

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Bottcher
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Jacobs
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Ulsrud
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Cotter

Team Cotter

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Ulsrud
7 Thursday, Oct. 29 Noon Bottcher
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Carruthers
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Jacobs

Team Edin

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Epping
7 Thursday, Oct. 29 Noon Howard
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Gushue
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Murdoch

Team Epping

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Gushue
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Edin
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Murdoch
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Howard

Team Gushue

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Epping
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Howard
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Edin
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Murdoch

Team Howard

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Murdoch
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Gushue
7 Thursday, Oct. 29 Noon Edin
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Epping

Team Jacobs

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Ulsrud
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Carruthers
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Bottcher
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Cotter

Team Koe

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Simmons
7 Thursday, Oct. 29 Noon Laycock
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Adams
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. McEwen

Team Laycock

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon McEwen
7 Thursday, Oct. 29 Noon Koe
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Adams
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Simmons

Team McEwen

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Laycock
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Adams
7 Thursday, Oct. 29 Noon Simmons
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Koe

Team Murdoch

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Howard
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Epping
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Edin
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Gushue

Team Simmons

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Adams
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Koe
7 Thursday, Oct. 29 Noon McEwen
12 Friday, Oct. 30 3:30 p.m. Laycock

Team Ulsrud

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Jacobs
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Cotter
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Carruthers
11 Friday, Oct. 30 Noon Bottcher

WOMEN’S DIVISION


Team Arsenault

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Sidorova
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Middaugh
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Paetz
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Jones

Team Einarson

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Muirhead
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Sweeting
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. McDonald
11 Friday, Oct. 30 Noon Feltscher

Team Feltscher

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. McDonald
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Sweeting
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Muirhead
11 Friday, Oct. 30 Noon Einarson

Team Fleury

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Homan
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Kim
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Tirinzoni
11 Friday, Oct. 30 Noon Sigfridsson

Team Homan

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Fleury
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Tirinzoni
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Sigfridsson
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. Kim

Team Jones

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Middaugh
7 Thursday, Oct. 29 Noon Paetz
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Arsenault
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. Sidorova

Team Kim

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Sigfridsson
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Fleury
11 Friday, Oct. 30 Noon Tirinzoni
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. Homan

Team McDonald

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Feltscher
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Muirhead
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Einarson
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. Sweeting

Team Middaugh

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
2 Wednesday, Oct. 28 8:30 a.m. Jones
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Arsenault
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Sidorova
11 Friday, Oct. 30 Noon Paetz

Team Muirhead

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Einarson
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. McDonald
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Feltscher
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Sweeting

Team Paetz

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Sidorova
7 Thursday, Oct. 29 Noon Jones
9 Thursday, Oct. 29 7 p.m. Arsenault
11 Friday, Oct. 30 Noon Middaugh

Team Sidorova

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Arsenault
3 Wednesday, Oct. 28 Noon Paetz
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Middaugh
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. Jones

Team Sigfridsson

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Tirinzoni
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Kim
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Homan
11 Friday, Oct. 30 Noon Fleury

Team Sweeting

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
4 Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m. Einarson
6 Thursday, Oct. 29 8:30 a.m. Feltscher
10 Friday, Oct. 30 8:30 a.m. Muirhead
13 Friday, Oct. 30 7 p.m. McDonald

Team Tirinzoni

DRAW DATE TIME (AT) OPPONENT
1 Tuesday, Oct. 27 7 p.m. Sigfridsson
5 Wednesday, Oct. 28 7 p.m. Homan
8 Thursday, Oct. 29 3:30 p.m. Fleury
11 Friday, Oct. 30 Noon Kim