Masters 2014 Draw Schedule

Masters draw schedule

Times shown as Central Time (CT). TV schedule TBD.

MEN’S SEMIFINALS

BRAD GUSHUE VS. JOHN EPPING
BRAD JACOBS VS. MIKE MCEWEN

WOMEN’S SEMIFINALS

JENNIFER JONES VS. MARGARETHA SIGFRIDSSON
RACHEL HOMAN VS. VAL SWEETING

TEAM SCHEDULES
WOMEN’S DIVISION

Team Anderson
Draw 2: vs. Feltscher, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 6: vs. Sigfridsson, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 11: vs. McDonald, Oct. 31, 12:30 p.m.
Draw 13: vs. Muirhead, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Carey
Draw 2: vs. Tirinzoni, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 8: vs. Pätz, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 11: vs. Middaugh, Oct. 31, 12:30 p.m.
Draw 13: vs. Homan, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Feltscher
Draw 2: vs. Anderson, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 4: vs. Muirhead, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 8: vs. McDonald, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 12: vs. Sigfridsson, Oct. 31, 4 p.m.

Team Flaxey
Draw 1: vs. Jones, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 3: vs. Sidorova, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 6: vs. Nedohin, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 10: vs. Sweeting, Oct. 31, 9 a.m.

Team Homan
Draw 3: vs. Pätz, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 6: vs. Middaugh, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 8: vs. Tirinzoni, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 13: vs. Carey, Oct. 13, 7:30 p.m.

Team Jones
Draw 1: vs. Flaxey, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 5: vs. Nedohin, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 8: vs. Sweeting, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 13: vs. Sidorova, 7:30 p.m.

Team McDonald
Draw 1: vs. Muirhead, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 4: vs. Sigfridsson, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 8: vs. Feltscher, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 11: vs. Anderson, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team Middaugh
Draw 1: vs. Pätz, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 4: vs. Tirinzoni, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 6: vs. Homan, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 11: vs. Carey, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team Muirhead
Draw 1: vs. McDonald, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 4: vs. Feltscher, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 9: vs. Sigfridsson, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 13: vs. Anderson, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Nedohin
Draw 2: vs. Sweeting, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 5: vs. Jones, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 6: vs. Flaxey, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 11: vs. Sidorova, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team Pätz
Draw 1: vs. Middaugh, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 3: vs. Homan, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 8: vs. Carey, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 12: vs. Tirinzoni, Oct. 31, 4 p.m.

Team Sidorova
Draw 3: vs. Flaxey, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 6: vs. Sweeting, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 11: vs. Nedohin, Oct. 31, 12:30 p.m.
Draw 13: vs. Jones, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Sigfridsson
Draw 4: vs. McDonald, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 6: vs. Anderson, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 9: vs. Muirhead, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 12: vs. Feltscher, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Sweeting
Draw 2: vs. Nedohin, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 6: vs. Sidorova, Oct. 30, 9 a.m.
Draw 8: vs. Jones, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 10: vs. Flaxey, Oct. 31, 9 a.m.

Team Tirinzoni
Draw 2: vs. Carey, Oct. 29, 9 a.m.
Draw 4: vs. Middaugh, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 8: vs. Homan, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 12: vs. Pätz, Oct. 31, 4 p.m.


MEN’S DIVISION

Team Cotter
Draw 4: vs. Koe, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 7: vs. Laycock, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 9: vs. Edin, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 11: vs. Jacobs, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team De Cruz
Draw 3: vs. Michel, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 5: vs. Morris, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 9: vs. McEwen, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 11: vs. Murdoch, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team Edin
Draw 3: vs. Laycock, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 7: vs. Koe, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 9: vs. Cotter, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 13: vs. Jacobs, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Epping
Draw 5: vs. Stoughton, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 8: vs. Ulsrud, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 10: vs. Gushue, Oct. 31, 9 a.m.
Draw 12: vs. Howard, Oct. 31, 4 p.m.

Team Gushue
Draw 1: vs. Stoughton, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 5: vs. Ulsrud, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 7: vs. Howard. Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 10: vs. Epping, Oct. 31, 9 a.m.

Team Howard
Draw 3: vs. Ulsrud, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 7: vs. Gushue, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 9: vs. Stoughton, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 12: vs. Epping, Oct. 31, 4 p.m.

Team Jacobs
Draw 5: vs. Laycock, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 9: vs. Koe, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 11: vs. Cotter, Oct. 31, 12:30 p.m.
Draw 13: vs. Edin, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Koe
Draw 4: vs. Cotter, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 7: vs. Edin, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 9: vs. Jacobs, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 13: vs. Laycock, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team Laycock
Draw 3: vs. Edin, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 5: vs. Jacobs, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 7: vs. Cotter, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 13: vs. Koe, Oct. 31, 7:30 p.m.

Team McEwen
Draw 4: vs. Murdoch, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 7: vs. Michel, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 9: vs. De Cruz, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 12: vs. Morris, Oct. 31, 4 p.m.

Team Michel
Draw 1: vs. Murdoch, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 3: vs. De Cruz, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 7: vs. McEwen, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 10: vs. Morris, Oct. 31, 9 a.m.

Team Morris
Draw 5: vs. De Cruz, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 7: vs. Murdoch, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 10: vs. Michel, Oct. 31, 9 a.m.
Draw 12: vs. McEwen, Oct. 31, 4 p.m.

Team Murdoch
Draw 1: vs. Michel, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 4: vs. McEwen, Oct. 29, 4:30 p.m.
Draw 7: vs. Morris, Oct. 30, 12:30 p.m.
Draw 11: vs. De Cruz, Oct. 31, 12:30 p.m.

Team Stoughton
Draw 1: vs. Gushue, Oct. 28, 7 p.m.
Draw 5: vs. Epping, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 9: vs. Howard, Oct. 30, 7:30 p.m.
Draw 12: vs. Ulsrud, Oct. 31, 4 p.m.

Team Ulsrud
Draw 3: vs. Howard, Oct. 29, 12:30 p.m.
Draw 5: vs. Gushue, Oct. 29, 7:30 p.m.
Draw 8: vs. Epping, Oct. 30, 4 p.m.
Draw 12: vs. Stoughton, Oct. 31, 4 p.m.