Rachel Homan shoots a stone during the 2018 Canadian Beef Masters in Truro, N.S. (Anil Mungal)

2019 Humpty’s Champions Cup: Women’s Teams

November 21, 2018, 3:07 PM

Keep it here for an updated list of teams who have qualified for the 2019 Humpty’s Champions Cup taking place April 23-28 at Saskatoon’s Merlis Belsher Place.


Men’s Teams | Women’s Teams


Team Carey

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Chelsea
Carey
Sarah
Wilkes
Dana
Ferguson
Rachel
Brown

Calgary, AB | Qualified: Scotties Tournament of Hearts

Team Einarson

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Kerri
Einarson
Val
Sweeting
Shannon
Birchard
Briane
Meilleur

Gimli, MB | Qualified: WCT event winner (Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic)

Team Flaxey

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Allison
Flaxey
Kate
Cameron
Taylor
McDonald
Raunora
Westcott

Winnipeg, MB | Qualified: WCT event winner (DEKALB Superspiel)

Team Hasselborg

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Anna
Hasselborg
Sara
McManus
Agnes
Knochenhauer
Sofia
Mabergs

Sundbyberg, SWE | Qualified: Princess Auto Elite 10

Team Homan

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Rachel
Homan
Emma
Miskew
Joanne
Courtney
Lisa
Weagle

Ottawa, ON | Qualified: 2018 Humpty’s Champions Cup

Team Jones

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Jennifer
Jones
Kaitlyn
Lawes
Jocelyn
Peterman
Dawn
McEwen

Winnipeg, MB | Qualified: WCT event winner (Canada Cup)

Team Kim

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Min Ji
Kim
Hye Rin
Kim
Tae I
Yang
Sujin
Kim

Chuncheon City, KOR | Qualified: Pacific-Asia Curling Championships

Team Kovaleva

Skip Third Second Lead Alternate
skip third second lead alternate
Alina
Kovaleva
Anastasia
Bryzgalova
Galina
Arsenkina
Ekaterina
Kuzmina
Uliana
Vasileva

Moscow, RUS | Qualified: WCT event winner (Prestige Hotel & Resorts Curling Classic)

Team Rumyanceva

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Vlada
Rumyanceva
Daria
Morozova
Irina
Riazanova
Vera
Tiuliakova

Moscow, RUS | Qualified: World junior curling championships

Team Scheidegger

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Casey
Scheidegger
Cary-Anne
McTaggart
Jessie
Haughian
Kristie
Moore

Lethbridge, AB | Qualified: WCT event winner (HDF Insurance Shoot-Out)

Team Silvernagle

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Robyn
Silvernagle
Stefanie
Lawton
Jessie
Hunkin
Kara
Thevenot

North Battleford, SK | Qualified: WCT event winner (Red Deer Curling Classic)

Team Sinclair

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Jamie
Sinclair
Sarah
Anderson
Taylor
Anderson
Monica
Walker

Chaska, USA | Qualified: 2018 Players’ Championship

Team Stern

Fourth Skip Second Lead
fourth skip second lead
Briar
Hürlimann
Elena
Stern
Lisa
Gisler
Celine
Koller

Oberwallis, SUI | Qualified: WCT event winner (Tour Challenge Tier 2)

Team Tirinzoni

Fourth Skip Second Lead
skip third second lead
Alina
Paetz
Silvana
Tirinzoni
Esther
Neuenschwander
Melanie
Barbezat

Aarau, SUI | Qualified: WCT event winner (Schweizer Cup)

Team Wrana

Skip Third Second Lead
skip third second lead
Isabella
Wrana
Jennie
Wahlin
Almida
de Val
Fanny
Sjoberg

Stockholm, SWE | Qualified: WCT event winner (AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic)

Share