2016 Humpty’s Champions Cup: Women’s Teams

Men’s Teams | Women’s Teams | Qualification


Below are the women’s teams that have earned berths to the 2016 Humpty’s Champions Cup.


TEAM CAREY
SKIP THIRD SECOND LEAD
Chelsea Carey Amy Nixon Jocelyn Peterman Laine Peters
Chelsea Carey Amy Nixon Jocelyn Peterman Laine Peters

CALGARY, AB | Qualified: Scotties Tournament of Hearts winners


TEAM EINARSON
SKIP THIRD SECOND LEAD
Einarson Kaatz Fyfe MacCuish
Kerri Einarson Selena Kaatz Liz Fyfe Kristin MacCuish

EAST ST. PAUL, MB | Qualified: Tour Challenge (Tier 2) winners


TEAM FAY
SKIP THIRD SECOND LEAD
clarke daniels burgess leblanc
Kristin Clarke Sarah Daniels Karlee Burgess Janique LeBlanc

CHESTER, NS | Qualified: World junior curling champions

Note: Sarah Daniels is filling in for Mary Fay.


TEAM FLAXEY
SKIP THIRD SECOND LEAD
flaxey grandy kreviazuk court
Allison Flaxey Clancy Grandy Lynn Kreviazuk Morgan Court

CALEDON, ON | Qualified: KW Fall Classic champions


TEAM FUJISAWA
SKIP THIRD SECOND LEAD
fujisawa
Satsuki Fujisawa Chinami Yoshida Yumi Suzuki Yurika Yoshida

KITAMI, JPN | Qualified: Pacific-Asia Curling Championships women’s winners


TEAM HARRISON
SKIP THIRD SECOND LEAD
harrison murphy matheson foster
Jacqueline Harrison Janet Murphy Stefanie Matheson Melissa Foster

MISSISSAUGA, ON | Qualified: Royal LePage OVCA Women’s Fall Classic champions


TEAM HOMAN
SKIP THIRD SECOND LEAD
Homan Miskew Courtney Weagle
Rachel Homan Emma Miskew Joanne Courtney Lisa Weagle

OTTAWA, ON | Qualified: Masters women’s champions


TEAM JONES
SKIP THIRD SECOND LEAD
Jones Lawes Officer Dawn McEwen
Jennifer Jones Kaitlyn Lawes Jill Officer Dawn McEwen

WINNIPEG, MB | Qualified: DEKALB Superspiel winners


TEAM LAWTON
SKIP THIRD SECOND LEAD
lawton iskiw singler kasner
Stefanie Lawton Beth Iskiw Sherri Singler Marliese Kasner

SASKATOON, SK | Qualified: Prestige Hotels & Resorts Curling Classic winners


TEAM MCCARVILLE
SKIP THIRD SECOND LEAD
mccarville lilly sippala potts
Krista McCarville Kendra Lilly Ashley Sippala Sarah Potts

THUNDER BAY, ON | Qualified: Colonial Square Ladies Classic winners


TEAM MUIRHEAD
SKIP THIRD SECOND LEAD
Muirhead
Eve Muirhead
lehmann
Nadine Lehmann
Adams
Vicki Adams
Reid
Sarah Reid

STIRLING, SCO | Qualified: City of Perth Ladies International champions

Note: Nadine Lehmann of Team Paetz is filling in for Anna Sloan, who is out for the rest of the season due to an ACL injury.


TEAM OGASAWARA
SKIP THIRD SECOND LEAD
ogasawara yoshimura onodera ohmiya
Ayumi Ogasawara Sayaka Yoshimura Kaho Onodera Anna Ohmiya

SAPPORO, JPN | Qualified: Karuizawa International champions


TEAM ROCQUE
SKIP THIRD SECOND LEAD
Rocque Crocker McDonald Gates
Kelsey Rocque Laura Crocker Taylor McDonald Jen Gates

EDMONTON, AB | Qualified: Red Deer Curling Classic winners


TEAM SWEETING
SKIP THIRD SECOND LEAD
sweeting olson-johns ferguson brown
Val Sweeting Lori Olson-Johns Dana Ferguson Rachel Brown

EDMONTON, AB | Qualified: HDF Insurance Shoot-Out champions


TEAM TIRINZONI
SKIP THIRD SECOND LEAD
Tirinzoni Siegrist Neuenschwander Albrecht
Silvana Tirinzoni Manuela Siegrist Esther Neuenschwander Marlene Albrecht

AARAU, SUI | Qualified: Tour Challenge Tier 1 women’s champions