2016 Humpty’s Champions Cup: Men’s Teams

Men’s Teams | Women’s Teams | Qualification


TEAM CARRUTHERS
SKIP THIRD SECOND LEAD
Carruthers
Reid Carruthers
Moskowy
Braeden Moskowy
Samagalski
Derek Samagalski
Hodgson
Colin Hodgson

WINNIPEG, MB | Qualified: DEKALB Superspiel winners


TEAM CLARK
SKIP THIRD SECOND LEAD
clark
Brady Clark
persinger
Greg Persinger
hufman
Colin Hufman
Hodgson
Philip Tilker

SEATTLE, USA | Qualified: U.S. Nationals champions


TEAM DE CRUZ
SKIP THIRD SECOND LEAD
Schwarz
Benoit Schwarz
Claudio Paetz
Claudio Pätz
De Cruz
Peter De Cruz
Tanner
Valentin Tanner

GENEVA, SUI | Qualified: CookstownCash winners


TEAM EDIN
SKIP THIRD SECOND LEAD
Edin
Niklas Edin
Eriksson
Oskar Eriksson
Lindstroem
Kristian Lindström
Sundgren
Christoffer Sundgren

KARLSTAD, SWE | Qualified: European Curling Championships men’s winners


TEAM EPPING
SKIP THIRD SECOND LEAD
Epping
John Epping
Camm
Mat Camm
Janssen
Patrick Janssen
March
Tim March

TORONTO, ON | Qualified: Canadian Open men’s champions


TEAM GUSHUE
SKIP THIRD SECOND LEAD
Brad Gushue
Brad Gushue
Mark Nichols
Mark Nichols
Brett Gallant
Brett Gallant
Geoff Walker
Geoff Walker

ST. JOHN’S, NL | Qualified: National men’s champions


TEAM KOE
SKIP THIRD SECOND LEAD
Koe
Kevin Koe
Kennedy
Marc Kennedy
Laing
Brent Laing
Hebert
Ben Hebert

CALGARY, AB | Qualified: Tour Challenge Tier 1 men’s champions


TEAM LAYCOCK
SKIP THIRD SECOND LEAD
Laycock
Steve Laycock
Kirk
Kirk Muyres
Flasch
Colton Flasch
Dallan
Dallan Muyres

SASKATOON, SK | Qualified: Canad Inns Men’s Classic winners


TEAM LIZMORE
SKIP THIRD SECOND LEAD
lizmore
Mick Lizmore
varek
Daylan Vavrek
lautner
Carter Lautner
chyz
Brad Chyz

EDMONTON, AB | Qualified: Red Deer Curling Classic winners


TEAM MCEWEN
SKIP THIRD SECOND LEAD
mcewen
Mike McEwen
mead
Jon Mead
Wozniak
Matt Wozniak
Denni
Denni Neufeld

WINNIPEG, MB | Qualified: Masters men’s champions


TEAM MEACHEM
SKIP THIRD SECOND LEAD
meachem
Shaun Meachem
schneider
Catlin Schneider
scharback
Brady Scharback
shutra
Aaron Shutra

SASKATOON, SK | Qualified: HDF Insurance Shoot-Out champions


TEAM MOUAT
SKIP THIRD SECOND LEAD
mouat lammie cannon dowell
Bruce Mouat Bobby Lammie Gregor Cannon Angus Dowell

EDINBURGH, SCO | Qualified: World junior curling champions


TEAM MURDOCH
SKIP THIRD SECOND LEAD
murdoch
David Murdoch
drummond
Greg Drummond
andrews
Scott Andrews
kidby
Michael Goodfellow

STIRLING, SCO | Qualified: Karuizawa International winners


TEAM SHUSTER
SKIP THIRD SECOND LEAD
shuster
John Shuster
dunstone
Tyler George
hamilton
Matt Hamilton
plys
Chris Plys

DULUTH, USA | Qualified: Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic champions

Note: Chris Plys is filling in for John Landsteiner.


TEAM SIMMONS
SKIP THIRD SECOND LEAD
Simmons
Pat Simmons
Rycroft
Carter Rycroft
sallows
Tom Sallows
Thiessen
Nolan Thiessen

CALGARY, AB | Qualified: Ed Werenich Golden Wrench Classic